مقاله:اسپرینکلرهای مخفی (دکوراتیو)


تعریف

اسپرینکلر مخفی در واقع نوعی بارنده پایین زن است که مجهز به صفحه منحرف کننده (دفلکتور) متحرک می باشد. در این بارنده کلیه اجزاء توسط یک صفحه پوششی (Cover Plate) پنهان و مخفی شده است زمانی که یک اسپرینکلر نصب شده را مشاهده می کنیم چیزی به جز این صفحه پوششی نمی بینیم. این مدل، ظاهری شیک و دکوراتیو در سقف نسبت به نوع معمولی داشته و زیبایی بی وقفه ای را در طراحی ایجاد می کند.

 

شکل 1 – اسپرینکلر مخفی

طرز کار یا نحوه عملکرد

اسپرینکلرهای مخفی در دو مرحله فعالسازی می گردند (فعال شدن صفحه پوشش و فعال سازی عنصر پاسخگو به حرارت)

صفحه پوشش یا کفی اسپرینکلر در سه نقطه به “نگهدارنده” با آلیاژ مخصوص متصل می گردد. هنگامی که یک بارنده مخفی در معرض آتش قرار می گیرد، آلیاژ آن در دمای از پیش تعیین شده ذوب می شود. با ذوب شدن آلیاژ و براثر نیروی وزن و جاذبه، صفحه پوشش (کفی اسپرینکلر) سقوط می کند. منحرف کننده (دفلکتور) بارنده مخفی پس از سقوط صفحه پوشش پایین رفته و در موقعیت عملیاتی خود قرار می گیرد.

 دمای فعال شدن صفحه پوشش کمتر از دمای عملکرد عنصر حساس به گرما (حسگر حرارتی) است. از این رو پس از جدایی صفحه پوشش، عنصر پاسخگو به حرارت مستقیماً در معرض محیط گرم قرار گرفته و آماده فعال شدن است. با ادامه حریق حسگر حرارتی در دمای از پیش تعیین شده خود فعال شده و مسیر جریان آب را باز می کند و آب بر روی آتش تخلیه می گردد.  موجب اطفاء حریق و یا کنترل آن و کاهش گازهای سمی ناشی از حریق می گردد.

 

شکل 2 – بررسی اجزای اسپرینکلر مخفی

ویژگی های متمایز:

ایمن در عملکرد

زیبایی در اجرا

انواع اسپرینکلر مخفی شامل دیواری و پایین زن می باشد.

صفحات روکش (کفی) می توانند دفلکتور پایین زن یا کنارزن را به عنوان بخشی از مجموعه مخفی پاششی پنهان کنند و با ترکیب با اسپرینکلر پایین زن و کنارزن یک اسپرینکلر مخفی خلق کنند.

صفحات روکش، حفره ناخوشایندی که محل اتصال لوله و بارنده است را پنهان می کنند و ظاهر تمام شده ی تمیز و زیبایی بوجود می آرورد. اما این زیبایی (مخفی بودن) منکر عملکرد و نقش حفاظتی این تجهیز نمی باشد و همچنان به حفظ ایمنی ساکنان ساختمان کمک می کنند.

ظاهر بارنده های مخفی از نظر پوشش سطح صفحات آنها متفاوت است. به طوری که مکمل زیبایی برای رنگ سقف یا دیوار (یا در صورت امکان ، تطبیق دقیق بین سطح پوشش و سطوح اطراف) می باشند.همان چیزی که کاربران نهایی انتظار دارند.

امکان ارائه کفی با رنگ های متفاوت مثل سفید ، کرمی ، مشکی ، طلایی و … میسر می باشد

اسپرینکلرهای مدرن به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای معماران در ساختمان های مسکونی، هتل ها، ادارات ، پاساژها ، بیمارستان ها و سایر ساختمان ها طراحی شده اند.

اسپرینکلرهای مخفی در یک حفره قرار گرفته و توسط یک صفحه تخت (کفی اسپرینکلر) پوشانده شده و هم سطح سقف می شوند. آنها محجوب و تقریباً نامرئی هستند.

بارنده های مخفی برای اتاق های تمیز (clean room) ، جایی که ارتفاع فضا محدود است و احتمال برخورد یا خرابکاری داریم ایده آل هستند.

وجه تمایز اصلی بارنده مخفی این است که تمام بدنه آن با استفاده از صفحه پوشش ( cover plate) در بالای سقف پنهان شده است. همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است ، قسمت پایین صفحه با سطح زیرین سقف هم سطح است ، این مزیت بیشترین جلوه بصری را برای زیبایی ارائه می دهد.

نکاتی در مورد اسپرینکلر های مخفی

اسپرینکلرهای مخفی برای سقف های شیبدار نیز قابل استفاده هستند.

اگر در هنگام نصب بین سقف و صفحه پوشش فاصله ای ایجا شود گرما ممکن است بارنده را دور زده و فعال سازی را به تأخیر بیندازد.

موقعیت لوله ای که اسپرینکلر به ان متصل می شود بسیار مهم است اگر لوله ها خیلی نزدیک یا خیلی دور از سقف قرار گیرند ، صفحه روکش به درستی در محل خود مستقر نمی گردد و ممکن است اسپری آب به مقصد نرسد.

صفحات روکش هرگز نباید پس از فروش و نصب رنگ آمیزی و یا با هر نوع پوششی کاور شوند. رنگ می تواند با جلوگیری از جذب گرما از جدا شدن صفحه درپوش جلوگیری کرده و عملکرد صفحه منحرف کننده آب را بی فایده کند.

جمله پایانی

اگر برای ساختمان خود ایمنی و عملکرد صحیح سیستم همراه با چشم انداز (ایده ی) خاصی ( شیک) مد نظر دارید ، نگران نباشید اسپرینکلرهای ما آن را مختل نمی کنند. ( اسپرینکلر مخفی چاره کار است)